7. 2. 2018

O mně

Mgr. Ing. Pavlína Chvátilová

+420 777 117 727  (Pokud telefon nezvedám, pravděpodobně probíhá kurz, ozvu se Vám) 
info@kurzypromaminky.cz


Vzdělání:

  • státní zkouška z ošetřovatelství a psychologie na lékařské fakultě v Hradci Královépomaturitní studium – obor porodní asistentka
  • bakalářské studium ošetřovatelství – titul Bc.
  • osvědčení laktační poradce – Mudr. Mydlilová (zakladatelka laktační ligy)
  • homeopatická akademie Mgr. Čehovského v Praze
  • inženýr řízení na Provozně ekonomické fakultě, kat. řízení, titul Ing.
  • magistra porodní asistence, komunitní péče v porodní asistenci, Ostravská univerzita, titul Mgr.

Praxe:

  • gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice v Hradci Králové (1994–1999) na praxi navazuje další spoluprací
  • členka Asociace porodních asistentek (2002–2009 ve správní radě, místopředsedkyně pro informace)
  • předsedkyně Sdružení porodních asistentek (2006–2009)
  • získává akreditaci pro praktickou výuku porodní asistence udělenou ministerstvem zdravotnictví 2009
  • spolupráce s Fakultou zdravotnických studií v Pardubicích (od roku 2009 zajišťujeme odbornou praxi studentek porodní asistence)
  • publikační činnost (časopisy – miminko, maminka, porodní asistentka)
  • přednášková činnost (konference a semináře pro porodní asistentky)

O kurzech, trocha historie:

V roce 2002 jsem založila nestátní zdravotnické zařízení porodní asistentky. Souběžně jsem získala smlouvy se zdravotními pojišťovnami a stala jsem se 1. privátní porodní asistentkou poskytující služby porodní asistentky v Hradci Králové

Začala jsem cvičit s těhotnými, připravovat je na porod a v terénu provozovat návštěvní službu v šestinedělí. Ideální doba pro návštěvu kurzů k porodu je po 20. týdnu těhotenství. Uvědomuji si, že ke zdárnému průběhu těhotenství, porodu i šestinedělí je nutná fyzická i psychická příprava. Organizuji kurzy o 13 lekcích pro uzavřené skupinky žen. Na kurzy částečně přispívají zdravotní pojišťovny, výše příspěvku záleží na každé této pojišťovně. Informujte se o aktuální výši příspěvku u své pojišťovny. Pro prvorodičky je návštěva těchto kurzů velmi přínosná, protože se zde připravují na svoji novou roli “matky”. Porodní asistentky jsou všem ženám oporou nejenom v kurzech, ale i v návštěvách praktickou pomocí. V těchto kurzech jsou vítány i vícerodičky, které zde získávají podporu a pro své kolegyně jsou příkladem. Absolventky těchto kurzů jsou nadále ve spojení, podporují se navzájem v šestinedělí, některé se spolu kamarádí a jsou si navzájem přítelkyněmi i v životě.


 Souhrn kurzů a služeb:

  • Kurz CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ
  • Kurz PŘÍPRAVA K PORODU
  • Kurz MASÁŽE MIMINEK
  • Kurz VAŘENÍ DĚTEM OD ŠESTI MĚSÍCŮ

Dále poskytuji tyto služby:

  • Návštěvní služba před porodem
  • Návštěvní služba v šestinedělí (3 návštěvy hrazeny zdravotními pojišťovnami)
  • Homeopatická poradna, prodej homeopatik
  • Laktační poradenství
  • Prodej a zapůjčování pomůcek ke kojení (elektrické a mechanické odsávačky, chrániče a formovače bradavek)
  • Prodej kosmetiky k porodu
  • Aplikace náušnic
  • Poradenství v aromaterapii

S sebou nejlépe: 

  • Vždy vlastní obuv
  • Zápisník na poznámky (v případě kurzu PŘÍPRAVY K PORODU)
  • Pohodlné oblečení a dětskou deku a nepromokavou podložku (v případě kurzu MASÁŽE MIMINEK)
  • Pohodlné oblečení a ručník (v případě kurzu CVIČENÍ)

O prostorách:

  • Kurzy probíhají ve vlastních, nově zrekonstruovaných prostorách (samostatně stojící dům)
  • Dům je určen pouze pro konání kurzů a konzultace s klientkami, nemusíte se tedy obávat kontaktu s jinými osobami.
  • Po každém kurzu jsou prostory uklizeny a dezinfikovány, pro bezpečí Vaše i Vašeho miminka. 
  • Parkování je zdarma, většinou naleznete místo přímo před domem, cca. 30m od vchodu. 
  • K dispozici je sociální zařízení, přebalovací pult, podložky pro cvičení, cvičící míče a další pomůcky.
  • Kurzy probíhají v příjemném malém sále s vytápěnou podlahou.  

Prosím, berte ohled na ostatní a pokud jste nemocné, nechoďte! Odhlaste se 1 den předem a budete mít možnost lekci nahradit.

 

Pavlína zná nejvíce ložnic v Hradci Králové:)

Pavlína zahojí bradavky, poradí se sexem po porodu a zná nejvíce ložnic v Hradci Králové. Jak to? ....přečtěte si některé články, které jsem publikovala...

Jaké je….být porodní bábou  

(časopis VLASTA, Pavlína Chvátilová, 34 let, Čistěves)

Pavlína zahojí bradavky, poradí se sexem po porodu a zná nejvíce ložnic v Hradci Králové. Jak to? Ví Lucie Věcková. Sešly jsme se v jejím studiu. V barevném světě plném velkých míčů na cvičení a podložek pro dětské masáže. Být porodní bábou je podle Pavlíny Chvátilové krásná řehole. Proč řehole? „Třeba proto, že jste na telefonu dvacet čtyři hodin denně. Nejen obrazně samozřejmě,“ usmívá se a dál vysvětluje: „V noci mě budí telefony s nešťastným toném v hlase. Ten buď znamená, že se hlásí porod nebo nejsou k utišení mimča.“

Začátek soukromé praxe nebyl pro Pavlínu právě ukázkově hladký. S malým skoro tříletým Šimonkem, dnes už velkým třeťákem, který ji sám potřeboval nejvíce, se ve dne, mnohdy i v noci ozývalo – crrr, crrrr-“potřebuji Vás, Pavlíno, přijeďte“. Děda, babička a tatínek  hlídají velmi často. Jen zřídkakdy musel jet Šíma se mnou. Ono vlastně i nějakou dobu trvalo než si mezi sebou nastávající rodičky řekly o Pavlíniných předporodních kurzech, cvičení a následné péči. Žádnou reklamu nezanedbala, ale přeci jen nejlepší formou je pochvala a doporučení mezi kamarádkami. „Byly to těžké chvíle ( čekání na zavolání a nikdo první měsíce nevolal ), ale vnitřně jsem neoblomně věřila, že bude lépe.“ Potvrdilo se a Pavlína má už pár let nabitý diář návštěvami u „čerstvých“ rodiček.  Na jedné z prvních návštěv mi otevřel dveře dědeček miminka. Zústal stát v dveřích a nevěřícně si mne prohlížel. Stála jsem s kufrem v ruce a přezůvkami v druce druhé. Polkl a se smíchem vyprskl větu, kterou opravdu nezapomenu: “ myslel jsem si, že za dcerou přijede taková pořádná( ukazoval rozměry) a stará porodní bába a zatím… Bylo mi 27 a kufr v ruce byl skoro větší než já. Byla to velmi veselá a příjemná návštěva i přes to, že čerstvá šestinedělka měla hodně bolavé bradavky a kojení pro  ni zatím nebylo moc příjemné.  

Kvůli práci se stala i homeopatem „Můj program začíná v sedm, kdy odvezu Šimonka do školy a Johanku do školky. Pak už přejíždím se svým kufříkem za klientkami. Co s sebou vozím? Sterilní nástroje – nůžky, peán, pinzetu, CO JEŠTĚ?, masti a homeopatické kuličky. Těmhle přírodním bobulkám důvěřuju.“ První věc, kterou s maminkou rozebírají, je porod, jak proběhl, jak se cítí,  jestli bylo miminko v pořádku. „Moc důležité je zodpovědět a vysvětlovat případné nejistoty ohledně péče o dítě a o porodní poranění. To musím zkontrolovat a nakonec shlédnu, jak jsou na tom bradavky a jestli správně kojí.“ Směje se, když líčí: „Bezpodmínečně nutné je mít pohodlné oblečení, protože při téhle kontrole lezu po čtyřech. Musím přeci zjistit, jestli vše probíhá, tak já má.“ A možná v tom ani není nadsázka, když říká: „Tím pádem znám nejvíc ložnic v Hradci a okolí.“

Při dopoledním programu kromě návštěv tří a někdy i čtyř maminek ještě vyučuje ve svých kurzech masáže novorozeňat. „Odpoledne už nemá tolik návštěv, tak dvě. Třikrát týdně totiž vedu kurz přípravy k porodu a cvičení. Víc klientek bych nezvládla. Vlastně… pak ještě navštěvuji akutní případy. To nebývá pravidlem, ale operativní změnou programu,“ rychle dodává. Domů se často vrací okolo osmé večerní, kdy uloží děti spát, uklidí, aby zasedla k počítači a odpověděla na mailové dotazy. „Nepíší mi jenom šestinedělky, které mám v péči, ale i mamky starších dětí a dokonce i tatínkové.“ Řeší s nimi jakýkoliv problém s kojením, výživou, ale i „prdečky“. „S jedním tatínkem mám pár týdnů starou příhodu. Jedu si autem( mám hodně popsané auto zářivými barvami ), a najednou  telefon (používám bluetooth) – Dobrý den Pavlíno, jedu teď za Vámi předjížděl jsem Vás a musel jsem zavolat. Před třemi lety jste k nám jezdila. Hodně jste nám pomohla s léčbou porodního poranění a s kojením a už se chystáme zase využít Vaše služby.  říkal – není to milé?!“vypravuje Pavlína. Po zavedení regulačních poplatků se jí stává, že místo odjezdu na pohotovost nebo za svým pediatrem, volají raději její telefonní číslo. „Bývají to i naprosto cizí lidé, kteří si kontakt našli na internetu nebo v seznamu. Takové telefonáty musím opravdu odmítat a doufám, že důvody jsou všem pochopitelné.“

S maminkami jí pojí telepatie Být porodní asistentkou je povolání, které jí skutečně baví. To nasazení, s jakým o práci mluví je nejen vidět, ale i ze zabarvení hlasu slyšet. „Nemůžu si však moc plánovat svůj volný čas. Spousta maminek si totiž u porodu přeje buď svého gynekologa nebo mě-porodní asistentku. Je to hlavně kvůli důvěře rodičky, že když tam bude jeden z nás, vše proběhne hladce. Nedivím se – jsem s klientkami přes dvacet týdnů, co navštěvují kurz – to se poznáme a sblížíme. A začne fungovat jakási telepatie.“ Jednou odjížděla s klidným svědomím na prodloužený víkend na hory. Žádný termín porodu ani nedoutnal, natož aby hořel. „Druhý večer už jsem celá nesvá chodila po chatě a odmítala jakýkoliv přípitek s tím, že určitě pojedu zpátky do Hradce. Spát jsem šla o hodně dříve než ostatní a ve 2,30  skutečně zazvonil telefon! Fofrovala jsem zpátky a po šesté se narodil zdravý kluk.” No a po porodu ještě tři návštěvy v šestinedělí a tenhle telepatický most se přetrhne, když se Pavlína s maminkami loučí. „Přiznávám, že tohle nesnáším a jsou to pro mne velice těžké chvíle.“ Naštěstí se jí s dalším těhotenstvím vrací.

Možná to vypadá, že Pavlína svůj čas rozdává hlavně těhulkám a cizím dětem a na vlastní nemá čas. Opak je pravdou. „Právě díky téhle práci si můžu během dne vyšetřit chvíle, kdy jsem jenom Johanky nebo Šimona. Ať navštěvujeme kroužky, Johančin oblíbený aerobic nebo si spolu jenom hrajeme.“ Pavlínino povolání je časově náročné, k tomu navíc dokončuje dálkově inženýrské studium ekonomie v oboru regionálního rozvoje. Nejvíc ze všeho jí však vysiluje papírování a jednání s úřady. „Opravdu mám hodně práce a den nejde prodloužit. Takže po večerech se uklidňuji běháním. Jednak povolí stres a jednak si utřídím a uspořádám myšlenky. Jo a máme velkou zahradu, kde mě to prostě baví,“ hoří jí v očích rarášci a začíná hodinu s  maminkami, kterým do porodu už moc času nezbývá.

JEŠTĚ JEDEN PŘÍBĚH, KTERÝ NEVÍM KAM ZAŘADIT: Jednou jsem se ve dveřích setkala se šedivým mužem, který odcházel od klientky se slovy, tak se mějte, já zase někdy přijdu. Myslela jsem si, že to je maminky tatínek, tedy dědeček miminka a slušně jsem pozdravila, tak nashledanou dědečku. On se zastavil, pousmál a řekl, jsem už dědeček, ale tohle je můj syn. Já jsem se chtěla provrtat do podpalubí, zpotila jsem se a od té doby už nikomu dědečku neříkám. Tatínek se smál, svlékl si bundu a nikam neodešel.   Profesní CV  Pavlíny Chvátilové po gymnáziu nástavba porodní asistenka pět let na porodním sále bakalářské studium ošetřovatelství stáže a kurzy u renomovaných privátních porodních asistentek předsedkyně sdružení porodních asistentek královéhradeckého kraje v současné době inženýrské studium ekonomie v oboru regionálního rozvoje Jak se stát porodní asistentkou? Pavlína doporučuje: Po gymnáziu si vyhledat na které lékařské fakultě je bakalářské studium porodní asistentka. Kde si můžeme vyhledat porodní asistentky? Pavlínin tip: Internet nebo gynekolog. Ten však musí naši péči doporučit, aby byla hrazená pojišťovnou(tři bezplatné návštěvy). Takže formulář a razítko. Jinak se veškeré služby plně hradí.

Hovory o zdraví – Příprava na těhotenství

V současné době se většina párů zamýšlí již před založením rodiny, jak se co možná nejlépe na těhotenství připravit. Velmi podstatné je být s partnerem v dobré fyzické a duševní kondici.
Nejvhodnější je, začít přípravu na těhotenství asi 3 měsíce před plánovaným početím. Čím delší je toto přípravné období, tím lépe je organismus ženy na těhotenství připraven. Tato příprava zvyšuje šance na normální a zdravé těhotenství i následný porod. Výrazně lze otěhotnění napomoci, pokud oba partneři přizpůsobí svůj životní styl a stravování svému cíli. Příprava k otěhotnění může být pro někoho zcela zbytečná, u jiného páru však bude podmínkou nutnou.

Je-li vaše těhotenství neplánované, tak je nutné začít se o sebe starat hned, kdy začnete mít podezření, že jste těhotná.

Jak začít? (Tyto rady jsou pro ženy, ale pokud i muži budou chtít mohou využít tohoto období k eliminaci kouření, alkoholu…) Vynechte kouření, alkohol, užívání léků (pokud užíváte pravidelně léky, poraďte se vždy se svým lékařem o plánování otěhotnění), vysaďte orální antikoncepci, dbejte na zdravou výživu a pravidelně cvičte, protože:

Kouření – oddaluje možnost početí, v těhotenství může negativně ovlivnit vývoj dítěte. 

  • Alkohol – může snížit plodnost muže i ženy a ovlivňuje zdravý vývoj plodu
  • Užívání léků – při plánování početí se o užívání léků poraďte se svým lékařem 

Orální antikoncepce – tři měsíce před plánovaným početím nahraďte bariérovou metodou (kondom, pesar), aby se vaše tělo mohlo očistit od syntetických hormonů a obnovit vlastní cyklus. Očkování – požádejte lékaře, aby vám udělal krevní test ohledně imunity na spalničky, a to i v případě, že jste byla v dětství očkována nebo infekci prodělala. Jestliže totiž imunní nejste a vaše dítě by se nakazilo spalničkami v ranném stadiu svého vývoje, může se narodit vážně postižené. Pakliže se dáte očkovat, musíte s otěhotněním počkat alespoň tři měsíce, dokud virus z těla nezmizí. Tato zásada platí i u jiných očkování, např. pro cesty do zahraničí, vždy se tedy poraďte s lékařem!

Cvičení – vám pomůže udržet se v dobré kondici, posílí svaly dolní části zad, břicha a nohou, což vašemu tělu pomůže při váhovém nárůstku v těhotenství. Velmi důležité při přípravě na otěhotnění je odvést pozornost od úzkostlivého soustředění se na to, že chci otěhotnět. Právě cvičením 3x týdně lze navodit celkového uvolnění a racionálního prožívání. V této fázi je opravdu velmi těžké nemyslet na těhotenství a nebýt smutná při objevení se pravidelného krvácení.

Ukončení antikoncepce, toxické látky, infekce

Klíčem k otěhotnění je porozumění ženskému ovulačnímu cyklu. Jen tak budete moci určit nejpříznivější dobu k otěhotnění. Každá žena má svůj vlastní cyklus, který se liší od jiných žen. Také délka doby potřebné k otěhotnění je u každého páru jiná. Normálně plodné páry mají asi 25% šanci na otěhotnění při každém ovulačním cyklu. V celkovém počtu zdravých plodných párů asi v 85% počnou dítě do jednoho roku. Přesto není žádnou vyjímkou doba delší než jeden rok, než se to i u zdravého páru podaří.

Vzhledem k nízkému obsahu hormonů v hormonální antikoncepci je možné se snažit o otěhotnění po ukončení užívání již v následujícím cyklu. V některých případech dochází k poruchám menstruačního krvácení – resp. menstruační krvácení/ovulace nepřichází. Pak je možno využít léky k vyvolání ovulace.

Při selhání hormonální antikoncepce – pokud žena otěhotněla a současně nadále tabletky nechtěně užívá není zvýšeno riziko potratu, předčasného porodu ani vrozených vývojových vad plodu.

Je třeba se vyhýbat kontaktu s toxickými látkami, jako jsou přípravky k hubení škodlivého hmyzu, hlodavců, některých nátěrových hmot.

Z pohledu nežádoucího vlivu infekce na ranné těhotenství nebezpečným může být také kontakt s výkaly některých zvířat, jako například hlodavců a také koček. Nebezpečným se také může stát kousnutí některým hmyzem, zejména pak klíštětem. V letních měsících je na místě určitá obezřetnost při konzumaci lesních plodů a plodů rostlin rostoucích podél cest. Důvodem je právě možné potřísnění výkaly nebo také slinami od divokých infikovaných zvířat.

 Strava a doplňky výživy doporučované při plánování rodiny

Ve svých kurzech při hodinách výživy, sleduji, jak málo rozmanitou stravu dnešní mladé ženy mají. Velmi často chybí v jejich jídelníčku čerstvá zelenina a ovoce ani konzumace ryb není rozšířená.  Při plánování těhotenství je nezbytné pro zajištění zdravého vývoje plodu zajistit svému tělu dostatečné množství kyseliny listové a Omega 3 nenasycené mastné kyseliny. 

Kyselina listová

Kyselina listová je jeden z vitaminů skupiny B. Účastní se dělení buněk, syntézy nukleových kyselin, a proto je naprosto nepostradatelná pro správný vývoj plodu. Vzhledem k tomu, že se nikdy neví v přirozeném plánování rodiny, kdy k početí doje, je vhodné začít s užíváním této kyseliny již v momentě, kdy začínáme uvažovat o otěhotnění. Kritické období je hlavně v prvních fázích gravidity (17. – 30. den po početí), tedy v době, kdy těhotná žena ještě nemusí o svém těhotenství vůbec vědět. Ženy, které plánují otěhotnění, by měly mít dostatečný příjem kyseliny listové už nejméně 4 týdnypřed početím, nejlépe alespoň tři měsíce před plánovaným otěhotněním.

Mnohé vědecké studie nezvratně prokázaly preventivní vliv kyseliny listové na riziko vzniku vývojových vad plodu. U těch žen, které měly dostatečný příjem kyseliny listové před a během těhotenství, bylo prokázáno nižší riziko vzniku těžkých vývojových vad plodu. Vyšší dávky kyseliny listové v prvních týdnech těhotenství mohou zabránit případnému vzniku některých vrozených vad dítěte. Odhaduje se, že zvýšení přívodu kyseliny listové o 0,4 mg denně může zabránit polovině až dvěma třetinám případů rozštěpům páteře a anencefalie, dvou nejčastějších a nejtěžších vrozených vad.

Vzhledem k této labilitě je velmi těžké „sníst“ denně požadované množství kyseliny listové, proto se těm ženám, které plánují těhotenství (a také těhotným v prvním trimestru), doporučuje doplnit tuto látku doplňky stravy.

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Ze své praxe musím konstatovat, že ve stravě žen chybí vzhledem k poloze našeho státu v jídelníčku mořské ryby, které by měly být zastoupeny 2x v týdnu  a u žen těhotných dokonce 3x, ale záleží na výběru ryb. Rybí maso obsahuje čím dál častěji různé toxické látky jako je rtuť, kadmium, olovo…Rybí maso obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou tzv. esenciální, pro lidský organismus nepostradatelné látky. Tělo si je neumí vyrobit samo, proto je musí získávat z vhodné stravy nebo ve formě potravních doplňků. Odborníci informují,, že děti, jejichž maminky mají ve stravě dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin, se snadněji učí mluvit a mívají větší slovní zásobu. U těchto dětí se také hovoří o větší ostrosti vidění, která souvisí s prostorovou orientací nebo schopností uchopovat předměty. V průběhu těhotenství čerpá plod omega-3 nenasycené mastné kyseliny z placenty. Příznivě ovlivňují imunitní systém. Snižují riziko vzniku atopických ekzémů a astmatu u dětí. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou přírodním produktem, bezpečným a vhodným i pro dlouhodobé užívání s bohatým spektrem pozitivních zdravotních účinků. Pokud plánujete těhotenství vyhýbejte se žralokům, velkým makrelám, omezeně konzumujte tuňáky, chované lososy, velké dravé sladkovodní ryby. Velké bývají více zatížené toxickými látkami. 

Nejenom při plánování rodiny, ale po celý život by vaše strava měla obsahovat všechny složky výživy, tzn. bílkoviny, cukry, tuky, stopové prvky a vitamíny. Nevhodně volená a upravená strava, málo tělesné aktivity, zhoršené životní prostředí, stres to vše nás ovlivňuje a má vliv i na plánování těhotenství. Nejlépe se dá ovlivnit způsobem stravování. U svých těhotných žen vidím, že si na stravu dávají velmi záležet. Ale to už o miminku vědí. Doporučuji všem budoucím rodičům zamýšlet se nad tím, co a jak konzumují. Výběrem potravin lze předcházet i únavě a některým onemocněním.

Maso – je výborným zdrojem kvalitních bílkovin, které potřebujeme pro stavbu těla a tělesnou sílu. Nejezte maso denně a vyhýbejte se masovým konzervám. Nakládejte maso do marinád, či vařte s majoránkolu pro zlepšení trávení masa. Nejlepší přílohou k masu je zelenina čerstvá, napařovaná nebo restovaná.  Maso vařte, grilujte s bylinkami, jako je tymián, rozmarýn, šalvěj, které pomáhají vyrovnávat vliv škodlivých látek.

Mléko a mléčné výrobky – jsou nepostradatelnou součástí zdravého jídelníčku. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Doporučuje se jíst tyto produkty 3x denně. Nejvhodnější jsou výrobky zakysané tzn. jogurty a zákysy, ale nedochucované a neslazené.  
Zelenina  – je pro naše tělo nepostradatelná a nenahraditelná. Dodává nám důležité vitamíny, minerály, vlákninu a enzymy. Nejdůležitější vlsatností je její zásadotvorné působení na náš organismus. Toto působení má vliv mimo jiné i na  přirozené otěhotnění. Tak doporučuji všem, kteří chtějí a plánují rodinu, maso mít jako přílohu k zelenině, kterou jezte nejméně 5x denně v různé úpravě a různé druhy.Každý den by na vašem stole neměl chybět zeleninový salát s jogurtovou, olejovou nebo sýrovou zálivkou (nejlépe jako samostatné odpolední jídlo). Měl by to být stejný podíl kořenové a listové zeleniny (ať už čerstvé nebo mražené). Součástí salátu by každý den měla být kukuřice, syrová červená řepa a kadeřavá petržel. Nezapomínejte na cibuli a česnek. 
Ovoce – je tím nejlepším řešením pro snídaně a ranní svačiny. Obsahuje vitamíny, minerály, vlákniny a fytochemikálie, které jsou velmi prospěšné pro náš organismus. Navíc je sladké a tím nám snižuje chuť na sladkosti, které náš organizmus překyselují a tím opět mohou snižovat naši plodnost.

Vejce – je dokonalá, celistvá a posilující plnohodnotná potravina. Vybírejte domácí vejce, ne z klecového chovu. Denně můžete snít 1 vejce z kvalitního chovu.
Chléb, pečivo, obiloviny –  Nejlepší volbou je konzumace kváskového chleba, který obsahuje výše zmíněné  omega 3 kyseliny. Místo bílého pečiva kupujte pečivo celozrnné. Zařaďte do jídelníčku 2x týdně pohanku, ovesné vločky, kuskus, kukuřičnou polentu, celozrnnou rýži. Bílou mouku nahrazujte moukou špaldovu, kukuřičnou, rýžovou. Omezíte tím přísun lepku a zvýšíte si přísun živin a, vitamínů a vlákniny, které mají blahodárný vliv na váš organismus..

Luštěniny – Jezte luštěniny (čočka, hrách, fazole, cizrna) – 3x týdně, dbejte na správné vaření(velmi eliminuje nadýmání), rozšíříte si  jídelníček, svému tělu dodáte zdravé tuky, mnoho minerálů, vitamínů i kyselinu listovou a velké množství vlákniny. Luštěniny patří mezi superpotraviny.

Tuky – Používejte máslo, slunečnicový a olivový olej lisovaný za studena. 
Ořechy, semena – obsahují živiny, které posilují naši vitalitu. Proto by v našem jídelníčku neměli chybět. Každý den jezte mandle, vlašské ořechy, slunečnicová a dýňová semínka.
Tekutiny – Vypijte celkem 2- 3  litry denně. Pijte minerálky, stolní vody, ovocný čaj a šťávy z čerstvého ovoce. Nepijte černý čaj a snižte množství kávy.

 Č. 2  Hovory o zdraví č. 3, březen 2011

Hezký den Pavli, tak jsme se opět sešly nad krásným tématem pro rozhovor kojení neboli laktace? Pokud se řekne kojení, co Vám nejprve vyvstane na mysli?

Dobrý den, kojení je staré, jako lidstvo samo. Jde o základní plnění potřeb novorozenců a kojenců. V 70. letech minulého století se z kojení začala dělat složitá záležitost, měření na sekundy a miligramy…. Nebyly známé fyziologické souvislosti a proto ženy ukončovaly kojení někdy i dříve než kojit začaly.  Naštěstí jsme už  ve 21. století, kde díky výzkumům došlo ke zjištění, že pokud se bude respektovat několik fyziologických období, pak je kojení nejkrásnější pro mamku i její dítě.  Kojení je velmi snadné, když se respektují přirozené funkce a nedělá se z něho „velká věda“. Jako ve všem – více je někdy méně. I v kojení příliš mnoho někdy i rozdílných informací je na škodu.  Nejlepší je důvěřovat si, že kojení zvládnu, dát si 6 týdnů na rozjezd a být v pohodě.

  1. Jak motivovat ženy ke kojení ? 

Z mé 9-ti leté praxe porodní asistentky v návštěvní službě u žen po porodu mohu říci, že je opravdu velmi důležitá správná motivace nejenom ženy, ale celé rodiny.  Některé ženy jsou až přemotivované: „musím kojit…“ a když je nějaká překážka už to vidí, jako svoji prohru, jsou zklamané a ať se snaží, jak to nejvíce jde, stejně to nejde. To je pak začarovaný kruh.  Neméně svazující je přemíra informací. Internet, knihy, kamarádky, babičky – některé ženy mají z této přemíry různých informací veliký zmatek. Jak z toho ven? Již v těhotenství si naplánujte chod domácnosti na šestinedělí = kdo Vám uvaří, nebo si uvařte do mrazáku; péči o staršího potomka…Filtrujte informace, kojení je pro dítě velmi důležité, ale nesmí se z toho stát křeč. 6 týdnů po porodu je na to, aby se maminka s miminkem sžila a kojení se v této době ladí. Málokterá žena s novorozencem je od porodu bez problémů. Najděte si porodní asistentku, laktační poradkyni se kterou budete konzultovat případné situace. Dále si najděte kamarádku v kurzu k porodu nebo v porodnici. Vždy když si budete myslet, že je Vám nejhůř, zavolejte ji a uvidíte, že ona je na tom podobně. Pamatujte, že ve dvou se to lépe táhne. Po příchodu z porodnice spěte vždy, kdy spí Vaše dítě, často odpočívejte a uvidíte, že každý den bude líp. 

  1. Kde je možné získat vodítko, techniky kojení a  jak často kojit?

V každé porodnici pracují vyškolené laktační poradkyně, ale to je většinou už pouze k doladění kojení, protože je žena v porodnici velmi krátkou dobu. Mamky by měly v těhotenství navštěvovat kurzy k porodu, které obsahují i lekce kojení. Ve výběru kurzu je velmi důležité, aby ho vedla porodní asistentka. V ČR dnes pracují samostatné porodní asistentky, které se zaměřují právě na těhotenství, porod , šestinedělí, kojení a péči o novorozence.   Každá porodní asistentka, která je registrovaná na ministerstvu zdravotnictví, je zárukou, že její informace budou ženě pomocníkem nejenom při porodu, v kojení a dalších situacích, které přináší těhotenství, porod, šestinedělí i další život s děťátkem.    

  1. Ráda bych nyní uvedla nejčastější problémy týkající se kojení.

Nejčastějším problémem u žen je 1. nalití prsů mlékem v porodnici. Jde o nepříjemné zatvrdnutí, zarudnutí prsů mezi 3.-8. dnem po porodu. Pokud děťátko dobře saje nebývá žádný problém, pokud je novorozenec líně sající, či spavý pak jde o velmi nepříjemný stav. Nutné je vyprazdňovat prsy každé 2 hodiny -po předchozím nahřátí prsů – pomocí odsávačky, či ručním odstříkáváním 10 minut jeden prs. Poté zachladit – nikdy neledovat!!! Samovolně dojde k úpravě a prsy budou tvořit mléko v množství, které vyžaduje novorozenec.

Dalším problém mají ženy s popraskanými bradavkami. Tady je nutno shlédnout techniku kojení, zkontrolovat práci novorozence s jazykem, vyhodnotit proč ragády vznikly a doporučit léčbu. To je velmi individuální. V této fázi je velmi důležité vidět kojit ženu v jejím domácím prostředí, aby se eliminoval stres z jiných prostor a nedošlo ke zkreslení aspektů, které podnítily vznik těchto ragád.

Třetím nejčastějším problémem při kojení je vznik retencí v prsech. Jde o ucpání mlékovodu. Prs je v místě této retence červený, bolestivý a při pohmatu tam je boule až velikosti meruňky. Může být i zvýšená teplota. Nejedná se o zánět, ale pokud by se zanedbala tato ucpávka, pak by se zánět mohl vytvořit. Řešení je ve správném přiložení a vyprázdnění prsu, zachlazení a snížení teploty.  

  1. Kdy mohou ženy začít se cvičením?

Lehké cvičení zaměřené na pánevní dno by měly ženy začít cvičit již v porodnici a pak každý den. S pravidelným kondičním cvičením je vhodné začít po šestinedělí, ale velmi zvolna, nejlépe pod vedením zkušeného trenéra, či cvičitelky. Při kojení je nutné počítat s tím, že při svalové práci se uvolňuje kyselina mléčná, která může u kojenců způsobovat bolení bříška. Pokud se cvičí s mírou nejde o nic závažného, naopak maminky, které cvičí jsou spokojenější a jejich děti jsou tím pádem klidnější.

  1. Často se vyskytuje pojem růstový spurt, co to znamená, že má dítě růstový spurt a co způsobuje?

Růstový spurt je fyziologické období v životě každého miminka. Je to období, kdy dětem rostou dlouhé kosti. Je to ve 3. a 6. týdnu a ve 3. a 6. měsíci. Děti v této době jsou neklidné, často vyžadují kojení, vypadají, jako by „chtěli mamku sníst“. Opakuji, že jde o fyziologické období, častým přikládáním si děti mění složení mateřského mléka, aby jim zase „stačilo“. Řešení je jednoduché  – vycházet vstříc miminku. Tento stav trvá 1-7 dní. Musím říci, že někdy je to hodně náročné, protože některé děti chtějí být u prsu stále. Ale vše přejde a miminka i miminka jsou opět v pohodě. V žádném případě v tomto období není vhodné dávat něco jiného než mateřské mléko. Ale novorozenec musí  dosáhnout ve 3. týdnu  porodní váhy, počůrat 6-8 plenek za 24 hodin a nesmí hubnout.

 6.      Ovlivňuje kvalitu mléka strava?

Důležité je jíst pravidelně dostatečné množství potravy. Některé ženy nestíhají jíst a to pak může být problém.

7.       Jakou stravu doporučujete v době kojení?

Velmi bohatou, nezapomínejte na nedostatek určitých látek v naší středoevropské stravě. Doporučuji určitě doplnit o Omega 3 nenasycené mastné kyseliny (rybí olej v tobolkách) např. Přípravek FolGravid, MaxiCor. Tato látka je nesmírně důležita pro správný vývoj miminka a prostřednictvím kojení se tato látka dostane miminku. Dle studií vyšší dávka omega 3 nenasycených mastných kyselin má zodpovědnost za mentální vývoj dětí, nižší výskyt problémového chování, nižší počet alergických projevů a nižší výskyt autoimunitních projevů.

  1. Pokud se žena rozhodne ukončit kojení, je nějaký návod jak nejlépe miminko odstavit?

Když je žena rozhodnutá, tak je nutné přestávat postupně během 1 měsíce. Pomalu vynechávat kojení až na 1-2x za den. Pak nehrozí, že bude mít žena nějaké zbytečné problémy s prsy. Děti to většinou ustojí velmi dobře.

9. A co ten případ, kdy maminka kojí a je již opět těhotná? Je ovlivněna tvorba mléka těhotenstvím?Neměla by maminka ukončit kojení a všechny síly zaměřit na těhotenství, vývoj nového tvorečka v bříšku?

Pokud je těhotenství bez problémů není důvod přerušovat kojení. Jedná se o takzvané tandemové kojení. Porodem dojde samovolně k tvorbě mleziva pro novorozence.